Firma w rękach następcy, majątek pod kontrolą Seniora

Założyciele firm miewają różne oczekiwania zwiazane z procesem sukcesji. Bywa, że są gotowi przekazać następcom kierowanie przedsiębiorstwem, ale niekoniecznie chieliby wyzbywać się za życia z  trudem wypracowanego majątku. Nie muszą. Pozostawienie majątku w rękach seniora może przynieść wszystkim zainteresowanym spore korzyści.

Czytaj dalej »

Lepiej „pomiędzy żywymi” niż „na wypadek śmierci”. Testament to nie wszystko.

Dobry testament bywa dobrym rozwiązaniem.

Z reguły jednak  rozwiązaniem znacznie lepszym jest uregulowanie kwestii związanych z sukcesją biznesu za życia przedsiębiorcy.

Obok testamentu, który jest rozporządzeniem „na wypadek śmierci”, prawo pozostawia do naszej dyspozycji szereg instrumentów – czynności „pomiedzy żywymi” (darowizny, sprzedaż, umowy spółek, etc.). Planując przekazanie firmy następcom powinniśmy korzystać z nich w pierwszej kolejności.

Czytaj dalej »

Stabilny proces sukcesji: Szkolenie w Lesznie

Serdecznie zapraszam na szkolenie, które odbędzie się dnia 28 maja w Leszczyńskim Centrum Biznesu.

Wraz z Darkiem Ratajczakiem, trenerem biznesu, postaramy się przedstawić Państwu prawne i biznesowe aspekty sukcesji w firmie rodinnej.

Więcej informacji i formularz rjestracyjny znajdziecie Państwo na stronie internetowej.

A co, jeśli przedsiębiorca zmarł nie pozostawiwszy testamentu?

Cóż, wówczas dziedziczenie następuje według reguł ustawowych, na które nie mamy żadnego wpływu.

Kwestię tę reguluje kodeks cywilny w art. 931-940. W skrócie wygląda to następująco:

Czytaj dalej »

Firma w testamencie

Do pisania testamentu większość ludzi zabiera się raczej niechętnie. Czynność ta kojarzy nam się z „ostatnią wolą” i „łożem śmierci”, od których chcielibyśmy jak najdłużej trzymać się z daleka. Tymczasem dobrze sporządzony testament może oszczędzić rodzinie zmarłego przedsiębiorcy wielu kłopotów i zmartwień, zaś firmie pomóc w przetrwaniu trudnych chwil związanych ze śmiercią właściciela.

Czytaj dalej »